haberDetayFoto

Potanın Timsahları'na MEDICABIL Desteği

POTANIN TİMSAHLARI’NA MEDICABIL DESTEĞİ

Özel Medicabil Hastanesi, bu sezon Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi’nde mücadele edecek olan Bursaspor Erkek Basketbol Takımı ve amatör branşlardaki yeşil beyazlı sporcuların sağlık sponsoru oldu.

BURSA- Bursa’nın sağlık sektöründeki marka kuruluşu Özel Medicabil Hastanesi’nden yeşil beyazlı camiaya büyük destek geldi. Özel Medicabil Hastanesi, geçtiğimiz sezon Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi’ni şampiyon bitirerek 1. Lig’e yükselen Potanın Timsahları’nın ve amatör branşlarda Bursa’yı temsil eden yeşil beyazlı sporcuların sağlık sponsoru oldu. Sponsorluk anlaşması kapsamında Bursaspor Basketbol Takımı sporcuları ve teknik heyeti yeni sezon öncesi sağlık kontrolünden geçti.

İlk olarak kan örnekleri alınan oyuncular ile sağlık ve teknik kadronun üyeleri, daha sonra göz, kulak-burun-boğaz, ortopedi, dahiliye ve genel cerrahi polikliniklerinde muayene oldu. Sağlık kontrolü, solunum ve efor testiyle sona erdi.

haberDetayFoto

Medicabil’den Sağlık Turizmine 20 Milyon TL’ lik Destek…

Yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım bütçesi ile hayata geçecek olan Özel Medicabil Hastanesi ek hizmet binasında 12 bin 575 metrekarelik kapalı alanda; 105 araçlık kapalı otopark, 18 yeni poliklinik, 2 yeni ameliyathane yer alacak. Toplamda 200 yatak kapasitesine ulaşılacak olan ek hizmet binasında, özellikle ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon hizmetlerinin verilebilmesi için yeni uygulama alanları ve fizik tedavi ünitesi alanı içerisinde bay-bayan ayrı olmak üzere iki adet 55 metrekarelik egzersiz salonu bulunacak. İlave binada ayrıca, normal doğumu teşvik edecek şekilde poliklinik, sancı, doğum ve lohusa odası, doğumhane, ameliyathane ve yeni doğan yoğun bakım ünitesinin yer aldığı bir kat da dizayn edilecek. Yeni yatırımın açılmasıyla birlikte diş ve dermokozmetoloji ünitesinde de uygulama alanları ve poliklinikler hizmete girmiş olacak.

Özel Medicabil Hastanesi’nin ek binasının temel atma törenine; Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in yanı sıra hastane çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilgen, “Gelişmeye ihtiyacımız vardı”

Törenin açılışında konuşan Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, “Bizim hastanemizin gelişmeye ihtiyacı vardı. Mevcut binamızdaki yetersizlik nedeniyle hastalarımızın daha rahat ve daha iyi hizmet alabilmeleri için ek bina yapma kararı aldık. Bugün de hayırlısıyla temelini atıyoruz. Ek binayla, daha güçlü kadrosuyla; daha iyi hizmet ihtiyacı olan herkese en iyi, en doğru, en güzel hizmeti sunmak adına bu işe girdik. İnşallah Allah bizi mahcup etmez” dedi.

Törene katılan ve konuşma yapan Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, özel hastanelerle kamu hastanelerinin kardeş olduğunu ve özel hastanelerinin tıkandığı noktada kamu hastanelerinin, kamu hastanelerinin tıkandığı noktada özel hastanelerinin birbirlerine yardım ettiklerini söyledi.

Akan, “Bursa olağanüstü bir ivme yakaladı”

Bursa’nın sağlık turizmi alanında olağanüstü bir ivme yakaladığını söyleyen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Burada çok müstesna bir hastanemizin ek binasının temelini atıyoruz. Bursa’mız son yıllarda sağlık yatırımlarında olağanüstü bir ivme yakalamıştır. Özel hastanelerimiz kendilerine düşen sorumlulukla gerekli yatırım kararlarını alıyor ve yatırımlarını gerçekleştiriyor. Şu an Bursa’da 20’ye yakın özel hastane hizmet veriyor. 2023 hedefimiz, Bursa’yı sağlığın başkenti yapmak. Bütün hedefimiz, bütün çalışmalarımız bu yönde” diye konuştu.

Akan, “Medicabil ortopedide öne çıkan bir hastane”

Bursa’nın, kanser terapisi ve kardiyovasküler cerrahide öne çıktığına dikkat çeken Akan, “Üçüncü başlık olarak da ortopedi ve travmatolojide öne çıkmak istiyoruz. İşte bu alanda da Medicabil Hastanesi iki adım öne çıktı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bursa’da yapılan bu yatırımlar sadece Bursa için değil, bölge için yapılan yatırımlardır. Bandırma’nın, Biga’nın, Edremit’in hastaları da bize geliyor. Bundan sonra yatırım yapacak olanlara şunu öneriyoruz; daha spesifik branşlarda öne çıkmalılar” ifadelerini kullandı.

Erdem, “Medicabil Bursa için önemli bir hastane”

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, “Medicabil; Nilüfer, Bursa ve bölge için gerçekten çok önemli bir hastane. Biz özel hastanelerin özellikle Nilüfer’de toplanmalarından da büyük mutluluk duyuyoruz. Umarım bu bütün Bursa’ya yayılır. Bu duygu ve düşüncelerle yeni hastanemizin Nilüfer’e, Bursa’ya ve bölgeye hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Köse, “Bu yatırım diğer kurumlara örnek olacak”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse ise, “Bursa olarak son yıllarda çok şanslı günlerimizi yaşıyoruz. Bursa, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da, hem kamu hem özel sektör yatırımlarını alıyor ve almaya da devam edecektir. Bizim hedefimiz her zaman daha yukarısı olmalıdır. Bu yatırım, kamu hastanelerinin yükünü azaltacak ve hastalarımıza daha konforlu bir hizmet almayı sağlayacaktır. Bu kararı alan herkese teşekkür ederim. Bu yatırımın diğer kurumlara da örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından yeni hastanenin temel atma töreni tüm protokol mensuplarının katımıyla gerçekleştirildi.

haberDetayFoto

ÖZEL MEDICABIL HASTANESİ 5. YILINI KUTLADI

Kısa süre önce açılmasına rağmen Bursa’nın en önemli sağlık kuruluşlarından biri haline gelen Özel Medicabil Hastanesi, 5. yaşını çalışanlarıyla birlikte görkemli bir şekilde kutladı.

Kurulduğu 2011 yılından bu yana Bursa’da hizmet veren ve JCI başta olmak üzere aldığı belgelerin yanı sıra Yalın Hastane, Sağlık Okulu, Bebek Dostu Hastane projeleriyle adından söz ettiren Özel Medicabil Hastanesi, 5. yılını hastanede düzenlediği etkinlikle kutladı.

Hastanenin bütün çalışanlarının katıldığı kutlama öncesinde konuşmasını yapan Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, “Hastanemiz 11 profesör doktor, 30 uzman doktor ve 5 pratisyen doktor ile hizmet veriyor. 2014 yılında tam 10 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirdik. Son olarak hastanemizde yatan hastalara uyguladığımız memnuniyet anketi sonrasında karşılaştığımız memnuniyet oranı yüzde 90 düzeyinde. Bugünlere hep birlikte geldik, bugünlere ulaşmamızda emeği olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Hedeflerini 150. yıla ulaşmak olarak belirlediklerini söyleyen Bilgen sözlerine şöyle devam etti: “5 sayısı insana bazen şu hissi verir. Tamamlanması gereken bir bütünün ilk parçasını oluşturmak gibi. Bizim buradaki bütünümüz 150 yıl olduğu için ilk parçasını tamamlamış oluyoruz. İnşallah bizden sonraki neslin bunu tamamlama fırsatı olur ve gururla bugünleri anlatırlar.”

Geride kalan 4 yıl gibi kısa bir sürede çok önemli yerlere geldiklerini belirten Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, “Burada ben sen o yok, biz var. Hepimizin katkısı ile bugünlere geldik. Bizim hastanemiz Bursa'da akreditasyon belgesine sahip tek özel hastanedir. Türkiye'de binin üzerinde hastane var ve bunlardan sadece 46 tanesi akreditasyon belgesine sahip. Özel Medicabil Hastanesi bu 46 hastanenin içerisindedir. Ama tabi ki bizler bununla yetinmiyoruz, daha iyisi için çalışıyoruz” dedi.

Sağlık hizmeti verirken etik kuralların ve insan haklarına saygılı olmanın öneminden de bahseden Bilgen sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim hedefimiz ihtiyacı olan insanlara etik kurallar çerçevesinde, eğitimli, bilgili, inançlı, insani vasıfları en üst düzeyde, hasta ve yakınlarının haklarına saygılı çalışma arkadaşlarımızla uluslararası standartlarda sağlık hizmeti sunan önemli bir referans merkezi olmaktır. Bu hedeflerimiz doğrultusunda çalışıldığı için, devamlı ve sürekli iyileşme yolunda emeğini esirgemeyen sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kutlama sırasında konuşan Özel Medicabil Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Oya Kutlay da 150 yıl hedefine değindi. Kutlay, “Biz burada sağlık hizmeti vermenin yanı sıra bir arada olmayı, dertleşmeyi, gülmeyi, ağlamayı da başardık. Görünen o ki bizler çok keyifle bir arada çalışabilen bir aile olmayı başarabilmişiz ki yıllardır hep birlikteyiz. Biz bunları geride kalan 4 yıl gibi kısa sürede yapmışken 150 yıl sonra ciddi bir miras bırakabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

haberDetayFoto

Beklenen Kar Geldi

KIŞ AYLARINDA DIŞARIDA YÜRÜRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yürürken elleriniz cepte olduğu zaman, eğer ayağınızda bir kayma olursa ani ve kontrolsüz bir düşme meydana gelir. Eller dışarıda olacak şekilde, hatta açık ve dengeli bir vaziyette yavaşça yere basılmalıdır. Yere ani ve kuvvetli basmalar çok mühimdir. Ani bir kaymada düşme gerçekleşebilir ve o zaman adaleler yeteri kadar kasılamadığı için vücudu koruyamaz ve kırıklar ortaya çıkar.

KARDA NASIL YÜRÜMELİYİZ?

Ellerin biraz açık olduğu pozisyonda rahat şekilde yürünmelidir. Yürürken ayaklarınız birbirine yakın olmamalıdır. Omuz genişliğinden daha az ve açık bir şekilde denge merkezinizi sağlayarak adım atılmalıdır. İki ayağınız arasındaki genişlik yakın olursa, adımlarınızda kayma olabilir. Ayni zamanda, kısa adımlarla yürümekte de fayda vardır. Uzun adımlar atıldıktan sonra normale yakın bir adım atıldığında kayma riski yine yüksektir. Ayaklar açık ve eller cepte olmadan yürünmelidir. Adımlar yere sert bir şekilde vurulmamalıdır. Özellikle orta ve ileri yastaki insanların kalça bölgelerini düşme sonrası oluşabilecek kırıklardan korumak için, normalden daha kalın giysilerle desteklemeleri faydalı olur.

haberDetayFoto

Personelimizin Yılbaşı Sürprizi

Hastanemiz personelinin yılbaşı sürprizi.

Emeği geçen herkese Teşekkürler...haberDetayFoto

Online İşlemler Duyurusu

Değerli Hastalarımız,

www.medicabil.com web adresimizde Online İşlemlerde yer alan “Şifremi Öğrenmek İstiyorum” ve “Yeni Kayıt” işlemleri geçici süreliğine hizmet verememektedir. Kaydınız daha önceden oluşturmuş ise ve şifrenizi biliyorsanız Online İşlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

haberDetayFoto

Sağlıkta Kalite 'MEDICABIL'

Bursa’nın en yeni hastanelerinden olan Özel Medicabil Hastanesi bir taraftan Bursa ve çevresine kaliteli sağlık hizmeti vermeye devam ederken diğer yandan da gelecekteki yeni başarılara hazırlanıyor.

Özel Medicabil Hastanesi, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini denetleyen, kar amacı gütmeyen, uluslararası bağımsız bir akreditasyon kuruluşu olan Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edilip, Bursa’da uluslararası düzeyde kabul gören JCI belgesine sahip bir özel hastane olmasının yanı sıra, “Sağlık Okulu”, “Yalın Hastane”, “Bebek Dostu Hastane” gibi projelerle de örnek olmayı sürdürüyor.

Hizmete girdiği ilk günden bu yana kaliteli sağlık hizmetini sunmayı amaçlayan Özel Medicabil Hastanesi, uluslararası alanda konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden olan Ranawat Orthopeadics Center, New York ile hasta bakımı, bilimsel araştırma ve eğitim konularında işbirliği içerisindedir. Aynı zamanda, omurga cerrahisinde dünyaca bilinen AOSpine Europe’un Türkiye’deki referans merkezi olarak belirlenmiş olup, Depuy by Johnson & Johnson Company ve Smith & Nephew’un eğitim merkezi olarak her kademedeki sağlık çalışanının eğitimine katkıda bulunmaktadır.  

“A” Grubu hastane statüsünde olup Ortopedi ve Travmatoloji alanında travma cerrahisi, eklem cerrahisi, omurga cerrahisi, çocuk ortopedisi cerrahisi ve artroskopik cerrahi alanlarında uzmanlaşmış 9 kişilik hekim kadrosuyla total kalça ve diz protezi, omurga cerrahisi hastalıkları gibi büyük ameliyatlar sıklıkla yapılmaktadır.

Hekim kadrosunu yüzde 30 arttırarak, 20 branşta 41 hekime çıkartan Özel Medicabil Hastanesi, hastalardan beklentinin üzerinde bir teveccüh görüyor. Açıldığında 87 olan yatak sayısını 103’e çıkartma konusunda Sağlık Bakanlığı’ndan ön izni alan Özel Medicabil Hastanesi, yeni doğan yoğun bakım ile yetişkin yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısını da arttırarak Bursa’daki açığın kapatılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

8 Kasım'da Yalın Hastane Etkinliği

Özel Medicabil Hastanesi’nin projeleri arasında yer alan Yalın Hastane Projesi kapsamında Haziran ayında ilki gerçekleştirilen Yalın Hastane Etkinliği’nin ikincisi 8 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Özel Medicabil Hastanesi, Uludağ Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yalın Enstitü, Tofaş ve Bursa Sağlık İl Müdürlüğü’nün katılımlarıyla ilki düzenlenen ‘Yalın Hastane’ konulu etkinik Özel Medicabil Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapılmıştı. 3 panel ve sözlü bildiri oturumlarının gerçekleştirildiği Yalın Hastane etkinliğine, Bursa’nın yanı sıra, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Antalya, Adapazarı, Bolu, Çanakkale ve Sivas’daki sağlık kuruluşlarının yöneticileri ile çalışanları yoğun ilgi gösterdiler.

Yalın Enstitü Başkanı Yalçın İpbüken’in “Yalın Düşünce” konferansıyla başlayan sempozyumda konuşmacılar, “Üretim Sektöründen Sağlık Sektörüne Yalın Yaklaşım”, “Sağlık Sektöründe Yalın Yaklaşım” panellerinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Hizmete girmeden önce Yalın Hastane çalışmalarına başlayıp sağlık sektöründe Yalın Düşünce’nin ilk adımlarını atarak uygulamaya alan Türkiye’deki öncü sağlık kurumu Özel Medicabil Hastanesi ev sahipliğinde, Yalın Enstitü’nün katkılarıyla düzenlenen toplantıda, ‘Yalın Hastane’ konusu ele alınacak. “Medicabil Bilimsel Etkinlileri” kapsamında organize edilen ve gün boyu devam edecek programda 2 panelde toplam 7 sunumla birlikte 2 workshop gerçekleştirilecek. Etkinlikte 6 konuşmacı tarafından Beyin Fırtınası, Balık Kılçığı, Kök- Sebep Analizi, Değer Akışı, 6 Sigma, Kaizen, Poke- Yoke, A3 Düşünce, Andon, 3M ( Mura, Muda, Muri ) konuları paylaşıldıktan sonra, etkinliğe workshop ile devam edilecek.

Öğretim üyelerinin yanı sıra, kalite yöneticileri, bilgi teknolojileri yöneticileri ve çok sayıda sağlık kurumu temsilcisinin katılacağı etkinlikle ilgili açıklama yapan Özel Medicabil Hastanesi Yalın Hastane Yöneticisi Bilgisayar Mühendisi ve Toplantı Başkanı Duygu Soydan, “Sağlık hizmeti süreçlerinde karşılaşılan sorunların niteliğini, oluşturduğu eksiklikleri ve gelecekteki yansımalarının neler olabileceğini irdelemek ve bu sorunlara çözümler üretmek amacını güden ikinci Yalın Hastane toplantımızda yalın yaklaşım metotlarına yönelik paylaşılacak sunumların yanı sıra bu metotların hastane uygulamalarında kullanımını içeren workshop etkinliklerinin, toplantımızın önemli bir bölümünü oluşturacağı kanısındayız” dedi.

"Sağlık Okulu" Projesi

Öte yandan, Özel Medicabil Hastanesi, hastaların yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmak amacıyla her ay “Anne Sütünün Faydaları ve Emzirme Teknikleri”, “Obezite”, “Diyabet”, “Alzheimer”, ”Alerji” gibi farklı konularda düzenlediği “Sağlık Okulu” projesini başarıyla sürdürüyor.

Benzeri batı ülkelerinde görülen, Bursa’da da Özel Medicabil Hastanesi tarafından uygulanan “Sağlık Okulu” projesi, hastalığı ile birlikte daha rahat yaşamalarını sağlamak üzere bilgilendirmeyi, ortaya çıkan sorunların çözümünde olabildiğince kendi imkanlarını kullanabilmelerini öğretmeyi ve iyileşmeyi hızlandırmak için eğitmeyi, aynı hastalığa tutulmuş kimseler arasında sosyal, kültürel ve moral dayanışma sağlamayı ve konularında uzmanlaşmış sağlık personeli ile hastalar arasında daha iyi bir iletişim kurmayı hedefliyor.

haberDetayFoto

ÖZEL MEDICABIL HASTANESİ, BURSA’NIN ULUSAL KALİTE AKREDİTE SÜRECİNE GİREN İLK ÖZEL HASTANESİ OLDU


Özel Medicabil Hastanesi, Kalite Derneği tarafından yürütülen Ulusal Kalite Akredite sürecine dahil oldu. Bursa’nın Ulusal Kalite Akredite sürecine giren ilk özel hastanesi olma özelliğini de kazanan Özel Medicabil Hastanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, 'Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi' imza töreninde yaptığı konuşmasında, “Yaptığımız işlerde kaliteyi her zaman ön planda tuttuk. Dolayısıyla bu sürecin içerisinde olma kararını verdik.” dedi.

Kaliteyi her zaman ön planda tuttuk…

Konuşmasında sağlık sektöründe kalitenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Bilgen, “Günümüzde özellikle sağlık sektöründe kalitenin sağlanması oldukça zor. Fakat Medicabil ailesi olarak, kurulduğumuz ilk günden bu yana kaliteyi ön planda tuttuk. Bu bağlamda bu sürecin içerisinde olma kararını verdik.” şeklinde konuştu.

Bursa’da Ulusal Kalite Akredite sürecine giren ilk özel hastane olması sebebiyle daha da titiz çalışacaklarını ifade eden Prof. Dr. Bilgen, KALDER ile bu süreçte çalışmaktan büyük mutluluk duyacaklarını da sözlerine ekledi.

Yaşamın her alanında kalite…

Yaşamın her alanında kaliteyi ön plana alabilmek ve kurumların rekabet gücüne olumlu katkı sağlamak amacında olduklarını belirten KALDER Bursa Şubesi Başkanı Erdal Erbay ise, bu süreçte kurumlara refakat ettiklerini dile getirdi.

Kalitenin bir yaşam biçimi olması gerektiğini de savunan Erbay, “Kalitenin bir yaşam biçimi olması ve yaygınlaştırılması için sürekli olarak çalışıyoruz. Bursa’da bugüne dek kamu ve özel sektörde toplam 125 kuruluşumuzla Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi’ni imzaladık. Bugün bunlara bir yenisini eklemiş olmanın mutluluğunu KALDER Bursa Şubesi olarak yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

  1 2 3 4 5  ...